Mimari Proje Yönetimi Neden Önemlidir?

Mimari projeler yaptırarak hayal ettiği yapıya sahip olmak isteyen kişiler, proje yönetimi desteği almaktadır. Bu bağlamda pek çok birey mimari proje yönetimi neden önemlidir sorusunu yöneltmekte ve bu desteğin kapsamlarını araştırmaktadır. Mimari proje yönetimi, mimari bir ürünün çizim aşamasından yapım aşamasına kadarki tüm süreçlerde verilen bir hizmettir ve bu hizmet sayesinde yaşanabilecek tüm olası sorunların önüne geçilebilmektedir.

Mimari proje yönetimi sayesinde yapı için çalışan ya da çalışacak olan mimar ve mühendislerin koordinasyonu artmaktadır. Proje çizilirken mimarlar ve mühendisler birlikte çalışarak sorunsuz bir inşa sürecini başlatabilmektedir. Örneğin konut yaptırmak isteyen bir kişi proje desteği aldığı zaman hem maliyetin düşük olmasını sağlamakta hem de yapısal sorunların meydana gelmesini engellemektedir. Zira proje yönetiminde yalnızca mimarlar çalışmamakta, buna ek olarak harita mühendislerinden inşaat mühendislerine kadar pek çok uzman rol almaktadır.

Mimari Proje Yönetimi Nasıl Yapılır?

Mimari proje yönetimi neden önemlidir sorusuna yanıt arayan kişiler, ayrıca proje yönetiminin nasıl yapıldığı ile ilgili de bilgi almak istemektedir. Bu noktada bilinmesi gerekir ki, proje yönetimi tüm proje sürecini kapsayan bir hizmettir ve bu hizmeti almanın pek çok avantajı bulunmaktadır.

Proje yönetimi, proje çizilirken mimar ve mühendislerin koordineli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Bu sayede çizilen projenin hayata geçirilmesinin mümkün olup olmadığı belirlenmekte, projeyi yapılacak arsanın yapıya uygun olup olmadığı tespit edilmekte ve çizime elektrik ve su tesisatının sorunsuz şekilde eklenmesi sağlanmaktadır. Bu sayede yapı için çalışan birimler birbiri ile iletişim halinde kalarak sorunsuz bir süreç olmasını sağlayabilmektedir.

Mimari Proje Yönetimi Ücretleri

Mimari proje yönetim desteği almak isteyen bireyler, yaptırmak istedikleri projeler için tavsiye edilen proje yönetimi hizmetinin ücretlerini araştırmaktadır. Bu noktada bilinmesi gerekir ki, proje yönetimi ücretleri her yapı için aynı değildir. Fiyatların değişkenlik göstermesine sebep olan pek çok faktör bulunmaktadır. Bu nedenle hizmet almak isteyen kişilerin projeleri için İlke Mimarlık ile görüşmesi ve proje detayları doğrultusunda belirlenen net fiyat bilgisini edinmesi tavsiye edilmektedir.  

Form işlevi takip eder
Le Corbusier