Mimari Projeler Nasıl Hazırlanır?

Mimari proje hazırlatmak, hayalindeki yapıya kavuşmak isteyenlerin attığı ilk adımlar arasında yerini almaktadır. Mimari proje, yapının hayata geçirilmeden önce tüm incelemelerin yapılması ile birlikte projenin çizimini de kapsayan bir bütün olarak düşünülebilir. Mimari proje, yalnızca yapının nasıl görüneceğini değil, buna ek olarak kaç katlı olacağı, yapının inşa edileceği arazinin iklimi, kolon sayısı gibi önemli bilgileri de içermektedir. Mimari projeler, mimarlar tarafından özenle hazırlanmaktadır.

İnşa projelerini hayata geçirmek isteyen kişiler, mimari projeler nasıl hazırlanır sorusuna yanıt aramaktadır. Bu noktada bilinmesi gerekir ki, projenin hazırlanabilmesi için ilk olarak müşterilerin istek ve ihtiyaçları dinlenmekte ve bu kıstasların karşılanabilmesi için planlama yapılmaktadır. Planlama aşamasının ardından ise mimar ve mühendislerin koordineli bir şekilde çalışma yapması ile proje hazırlık aşamaları başlamaktadır.

Mimari Proje Aşamaları

Mimari projeler nasıl hazırlanır sorusuna yanıt arayan kişiler, bu süreç için hangi aşamalardan geçildiğini de merak etmektedir. Mimari proje sürecinde tamamlanan aşamalar aşağıdaki listede belirtilmektedir.

  • İlk olarak müşteri ile mimar arasında ilk görüşme yapılarak beklentiler anlaşılmaktadır.
  • Daha sonrasında yapı sınırları, arazi durumu gibi önemli detayların doküman toplama süreci başlamaktadır. Bu aşama sayesinde arsa ile yapı arasında uyumluluk elde edilmiş olur.
  • Gerekli dokümanların toplanması ve bu süreçte bir sıkıntı olmaması durumunda ise mimarlar tarafından taslak hazırlığına başlanmakta ve müşterilerin beklentisini karşılayacak ve dokümanlara uygunluk gösterecek şablonlar oluşturulmaktadır.
  • Taslakların belirlenmesi ile birlikte proje daha detaylı çizimler ile geliştirilerek gerçeğe en yakın çizim halini almaktadır. Bu süreçte müşteriler ile sürekli iletişim kurularak beklentileri tam anlamıyla karşılayacak işlere imza atılmaktadır.
  • Son olarak ise belediye ve diğer kurumlardan gerekli izinler alınarak yapı inşasına başlanmaya hazır olunmaktadır.

Yukarıdaki belirtilen adımların tamamı mimari projenin hazırlanması için oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Zira gerekli izinlerin alınmaması ve yapı için planlanan arazinin yapıya uygun olmaması gibi durumlarda projenin uygulanması mümkün olmayacaktır. Eğer siz de hayal ettiğiniz yapıların gerçek olmasını istiyorsanız, İlke Mimarlık ile iletişime geçerek projenizi oluşturabilirsiniz.

Resmettiğimiz her şeyi doğadan seçmeliyiz ve doğadan en güzel şeyleri almalıyız.
Leonardo da Vinci