Mimari Projelerde Koordinasyonun Önemi

Mimari projelerde koordinasyonun önemi yadsınamayacak kadar büyüktür. Mimari proje tasarımlarında rol oynayan birimlerin birbiri ile iletişim halinde olması, yaşanabilecek tüm olası sorunların önüne geçilmesini ya da sorunların kısa bir sürede çözümlenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle mimari proje yaptıracak olan kişilerin güvenilir bir mimarlık şirketi ile çalışması ve bu şirkette koordinasyona dikkat edilmesi oldukça mühimdir.

Mimari projelerde sanılanın aksine yalnızca mimarlar görev almamaktadır. Buna ek olarak arazinin uygunluğunun tespit edilebilmesi için harita mühendisleri, yapıya elektrik hattının eklenebilmesi için elektrik-elektronik mühendisleri ve inşaat sürecinin sorunsuz ilerlemesi, denetlenmesi ve projelendirilmesi için inşaat mühendisleri görev yapmaktadır. Tek bir proje için görev alan mimar ve mühendisler, ancak koordinasyonlu bir şekilde çalıştıkları zaman proje tamamlanabilmektedir.

Mimari Projelerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaygın algının aksine mimari projeler yalnızca projenin çizilmesi ile sınırlı değildir. Daha önce de belirtildiği üzere bir projenin hazırlanabilmesi için birden fazla birimden uzman görev yaparak projenin sorunsuz şekilde hazırlanmasını sağlar. Bu nedenle mimari projelerde koordinasyonun önemi oldukça fazladır. Mimari proje hazırlatmak isteyen bireyler, bu noktada dikkat edilmesi gereken hususları da merak etmekte ve bu anlamda araştırmalar yapmaktadır.

  • Mimari projelerde en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi arazidir. Arazi, alanında uzman harita mühendisleri tarafından incelenmelidir.
  • Bir diğer husus da araziye su ve elektrik hattının çekilebilecek olması ve kanalizasyonun bu arsaya uygulanabilmesi de oldukça önemlidir. Günümüzde imar izni olan arazilerde böyle bir sıkıntı yaşanma ihtimali oldukça düşük olsa da kontrollerin mutlaka gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
  • Gerekli tüm incelemelerin ve kontrollerin yapılması için mimari proje yönetimi hizmeti alınması tavsiye edilmektedir. Böylece kişiler herhangi bir sorun ile karşılaşmadan istedikleri yapıya sahip olabilecektir.

Eğer siz de yapılmasını planladığınız yapının şartlara uygunluk göstermesi ve hayal ettiğiniz gibi olmasını istiyorsanız, 2005 yılından beri aktif bir şekilde mimarlık hizmetleri sunan İlke Mimarlık ekibimizle iletişime geçebilir ve daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Verdiğimiz hizmetlerde uzman mimar ve mühendislerin

Ev, içinde yaşanan bir makinedir.
Louis Kahn